fbpx
Tim Teller
Opowiadam, dlaczego podróż to dopiero początek. Na blogu odnajdziesz porady na temat podróżowania, blogowania podróżniczego i profesjonalizacji podróży.
Zapisz się do newslettera

Tim Teller 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

pamiętaj, że tak wygląda wolność.

Wczoraj

Jest pięknie, wszyscy Ci zazdroszczą nie mówiąc o niczym innym, tylko o Twojej podróży. Znajomi czekają na kolejne zdjęcia z cudownych miejsc, zastanawiają się, skąd znajdujesz na to wszystko czas i pieniądze.

Podczas podróży wszystko idzie zgodnie z planem. Nawet nie chcesz myśleć o tym, że każdego dnia zostało Ci mniej czasu i w końcu nadejdzie dzień powrotu. Chwytasz dzień. Wiatr szumi przez palmy, każdego wieczora oglądasz zachód słońca nad oceanem. Na wyciągnięcie ręki biegają dzikie zwierzęta i w tle ćwierkają ptaki.

Każdy kolejny dzień to niekończąca się przygoda, o której będziesz opowiadał latami. Wieczorami przesiadujesz na jednej z rajskich plaży pośród palm. Ten wieczór, nie różniłby się niczym szczególnym od innych, ale tylko jednego wieczora zadałeś sobie pytanie. Czy naprawdę jest tak pięknie?

Podróż życia

Na pewno przeżyłeś świetne przygody, podróż życia. Musimy się spotkać, pokażesz mi zdjęcia, poopowiadasz trochę.

Ile razy to słyszałem, ile razy myślałem to prawda i nawet przytaknąłem autorowi, bo cóż innego pozostaje mi powiedzieć? Zgodzić się? Tylko dlatego, że tak będzie łatwiej, bo każdy chce usłyszeć piękną historię o podróży życia, o której sam skrycie marzy.

Powiedzieć, być może wychodząc na zadufanego w sobie dupka, że to już kolejna podróż życia? Z roku na rok nowe przygody, nowa napisana historia, nowi ludzie, nowa podróż życia. Nowa najlepsza opowieść, nad którą wzdychają słuchający jej ludzie, a Ty nie traktujesz tego nadzwyczajnie. Dla Ciebie to kolejna przygoda, choć piękna, na pewno nie ostatnia.

Czy może powiedzieć, że podróż życia ma dwa końce? Bardzo od siebie odległe, kompletnie ze sobą niezwiązane i najgorsze, że o jednym z nich nie chcesz słyszeć. Bo gdy się o nim dowiesz, zamiast pytać o podróż życia, na język nasuwać się będzie, czy nie jest mi smutno? Czy cena, którą płacę jest właściwa?

Dziś

Za cenę wolności, przeżycia przygód, poznania świata, być może kolejnej podróży życia, poznajesz drugą stronę medalu. Zostawiasz w domu najbliższych, znajomych, przyjaciół. Nie ma Cię przy nich, gdy cieszą się ze swoich urodzin. Nie kupujesz im prezentu na święta, zapominasz o ich imieninach. Nie siedzisz z nimi przed telewizorem w sobotę wieczorem, nie jecie wspólnie obiadu na mieście. Przestajecie tak często do siebie pisać, bo ile czasu można streszczać swój miniony dzień.

Zmieniają się przyzwyczajenia, przestają Cię uwzględniać na spotkaniach, wyjściach na miasto i rodzinnych rocznicach. Nikt o Tobie nie zapomniał, wszyscy wiedzą, że jesteś… tylko gdzieś daleko przeżywając podróż życia. Być może miesięczną, być może półroczną i dłuższą, czas nie gra roli.

Każdy wie, że wrócisz, bo tak zakłada plan. Jednak plan to też kolejne podróże, zagraniczne wojaże, piękne przygody życia. Podróżnik, zwiedza świat, ma o czym opowiadać usłyszysz za każdym razem, gdy pojawisz się w domu.

Jutro

Świadomość uciekającego życia po drugiej stronie przytłacza. Powoduje, że każda długa rozłąka nie smakuje już tak samo, bo choć nie mówimy o tym głośno, gdzieś w głębi wiemy, że tak wygląda piękna podróż. Piękna dla innych, dla nas w pewnym momencie gorzka i bolesna.

Gdy przychodzi kryzys, nie interesują nas cudowne widoki i inspirujący ludzie. Chcemy z kimś porozmawiać tu i teraz, tak od serca. W głowie mamy czarne scenariusze. Doceniamy zwykłe spotkania, pozornie głupie wymiany zdań i czyjąś obecności. Miało być tylko pięknie.

Piękne podróże to jedno, wszystko co dzieje się poza nimi to drugie. Choć wydaje się, że to tylko dwa miesiące, wróci, znów będzie z nami i wszystko będzie jak dawniej, to czasem tylko pozory. Dwa miesiące to czas, w którym wszystko może wywrócić się do góry nogami, coś pęknie i już nigdy nie wróci na właściwy tor. Wrócisz do innych ludzi, nie zawsze z ich wyboru. Czasem, choć oni się nie zmienili, podróż zmieniła Ciebie, spojrzysz na nich inaczej, zauważysz błędy, niezrozumiałe decyzje i życie, które wiodą, choć chcieliby inne, być może takie jak Twoje, pełne podróży życia i wolności.

Gdy pewnego dnia zatęsknisz za domem pamiętaj, że tak wygląda wolność. Wolność to świadomość porzucenia możliwościto życie pełne konsekwencji, trudnych wyborów i wszystkiego co nas omija. Bądź świadom, że każda nawet błaha decyzja, wpływa na Twoja przyszłość, a każda niewinna podróż, może być początkiem czegoś nowego. Być może tęsknisz za domem, który już tak nie wygląda i za ludźmi, którzy tak się nie zachowują. Swoim wyjazdem, zbudowałeś nową historię, nie zawsze taką o jakiej marzyłeś.

Długa podróż, wcale nie kończy się z dniem powrotu, ona dopiero wtedy się zaczyna.