Tim Teller
Opowiadam, dlaczego podróż to dopiero początek. Na blogu odnajdziesz porady na temat podróżowania, blogowania podróżniczego i profesjonalizacji podróży.
Zapisz się do newslettera

Tim Teller 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Szczególnie w sezonie letnim utrzymanie odpowiedniej higieny staje się nie lada wyzwaniem. Poniżej zebrałem 7 miejsc (oraz 3 pomysły) w których jest duże prawdopodobieństwo, że uda wam się umyć za darmo. Wypisałem tylko te miejsca, w których mowa jest kompleksowym umyciu się (jakkolwiek to brzmi), nie zaś samej umywalce czy kraniku. Większość rozwiązań została przeze mnie sprawdzona, jednak nie wszystkie działają na sto procent i powodzenie zależy od waszego podejścia oraz szczęścia.

1. Prysznic przy plaży

raczej większość z Was nie będzie paradować nago, jednak w stroju kąpielowym można się umyć.

2. Rzeka, jezioro, wodospad

unikam mórz i oceanów, gdyż dosyć często jest to słona woda, po której i tak trzeba się opłukać. Najlepszym rozwiązaniem są strumyki górskie (cisza, spokój, pewność czystej wody, nierzadko wcale nie małe rozmiary)

3. Obiekt sportowy tj. siłownia, boisko

bardzo przyjemne rozwiązanie, pytamy wprost o możliwość umycia się argumentując, sposobem podróżowania.

4. Noclegownia dla bezdomnych

tego miejsca nie mogło zabraknąć, domena każdej podróży bez pieniędzy.

5. Szkoła, uczelnia

sposób będzie o wiele prostszy jeśli podróżujemy w czasie wakacji, zazwyczaj pytamy woźnego, który przy odrobinie chęci rozkręci dalszą akcję. Do dyspozycji mamy oczywiście prysznice przy szkolnej hali.

6. Szpital

rozwiązanie awaryjne, lecz sprawdzone. Pytamy pierwszą napotkaną osobę o możliwość wzięcia prysznica, jeśli okaże się pomocna, nawet jeśli nie jest osobą zarządzającą, pomoże nam uzyskać pozwolenie.

7. Parking dla kierowców ciężarówek

w wielu krajach kierowcy ciężarówek, mają możliwość, darmowego prysznica na poszczególnych stacjach benzynowych i parkingach tylko dlatego, że są kierowcami. Wystarczy od tak owego otrzymać kluczyki i w zastaw możemy skorzystać z łazienki. Coraz częściej zdarza się jednak, że taka możliwość kosztuje kilka euro, wtedy pozostaje możliwość umycia się z ich osobistego baniaczka.

Dodatkowe:

8. Patent na szlauch – widząc osobę podlewającą ogródek prosimy o możliwość umycia się pod nim, zdarza się, że dostaniemy zaproszenie do normalnego prysznica, jeśli nie, to przynajmniej umyjemy się pod bieżącą wodą.

9. Zraszacze do podlewania sadów bądź boisk – regularnie co kilka godzin w okresie letnim włączane są zraszacze, które przy odpowiednim wygimnastykowaniu pozwolą nam się umyć

10. Prysznic spod butelki – tego chyba nie muszę uczyć. Wystarczy 5l baniak z wodą zawieszony na drzewie, odpowiednia ilość dziurek, mydełko oraz dla mocno przykurzonych chusteczki nawilżane.

Nie polecam:

deszczu– źle pachnie.

fontanny – znajdują się raczej w centrum miasta i duże prawdopodobieństwo kontaktu z policją, poza tym zwyczajnie bądźmy ludźmi.

bezpośrednio w basenie – daj żyć innych i kąpać się jak człowiek.

Przeczytaj również jak zdobyć jedzenie bez pieniędzy oraz gdzie znaleźć darmowy nocleg.