fbpx
Tim Teller
Opowiadam, dlaczego podróż to dopiero początek. Na blogu odnajdziesz porady na temat podróżowania, blogowania podróżniczego i profesjonalizacji podróży.
Zapisz się do newslettera

Tim Teller 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ubezpieczenie turystyczne jest niewątpliwie jednym z najważniejszych aspektów przygotowań do wyjazdu zagranicznego. Im dalej od domu tym większy problem. Obecnie na rynku duże firmy ubezpieczeniowe zalewają nas swoimi propozycjami, jednak jest kilka dróg „alternatywnych”, mniej obecnych w mediach jednak nie koniecznie gorszych. Przedstawiam kilka rozwiązań z jakimi możemy się spotkać przeszukując internet.

Ubezpieczenie „standardowe”

Pisząc „standardowe” mam na myśli znane wszystkim duże firmy ubezpieczeniowe. Nie będę opisywał wszystkich możliwych firm, ich wad i zalet lecz pokrótce przedstawię moim zdaniem ważne informacje. Oczywiście dużym plusem tego typu firm jest możliwość dostosowania kwot ubezpieczenia do naszych potrzeb. Istnieje możliwość wybrania przeróżnych dodatków jak ubezpieczenie sprzętu, pomoc prawną, pomoc tłumacza, transport osób bliskich i wiele innych.

Nasze ubezpieczenie może sięgać kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście im większa kwota na jaką jesteśmy ubezpieczeni i dłuższy czas wyjazdu tym składka jest droższa. Najczęściej istnieje opcja- Polska, Europa, Świat. Tak naprawdę każde dodatkowe punkty w naszej polisie są płatne, co bardzo szybko kumuluje się w niemałą kwotę. W takich sytuacjach ubezpieczyciele mówią „to tylko 30zł dodatkowo”- a  to dopiero początek.

Istnieje wiele firm u których możemy się ubezpieczyć. Jeśli nie zdecydujemy się pójść do „tego co zawsze” bądź „tego co wszyscy” warto po pierwsze poczytać w informacje o rzetelności i realnej wypłacalności danej firmy. Nie raz zdarzają się problemy z firmami, których działanie jest świetne do momentu naszego wypadku. W wyborze „cenowym” bardzo pomocne okazuje się porównywarka firm ubezpieczeniowych.

Pamiętajmy jednak, iż przy wyjeździe do innego kraju obowiązuje inna waluta (oczywiste). W związku z tym ubezpieczenie się na kwotę np. 200tys zł wygląda dobrze w naszym kraju, jednak w krajach drogich i bardzo drogich po przewalutowaniu może okazać się to kwotą niewystarczającą a wręcz śmieszną. Należy dostosować kwotę do waluty i standardów kraju. Jeśli idziemy z małym kłopotem do lekarza w większości przypadków cała operacja powinna zostać wykonana bezgotówkowo po skontaktowaniu się z naszym ubezpieczycielem.

Jednak załóżmy najczarniejszy scenariusz. Nieprzytomni leżymy po wypadku w szpitalu, nie mamy możliwości poinformowania o tym bliskich, a dodatkowo jesteśmy sami i nikt nie wie gdzie obecnie się znajdujemy. Na wagę złota jest interwencja personelu medycznego. Oczywiście jesteśmy sami w odległym kraju w którym mówi się mało znanym językiem. W takim przypadku (jak i w każdym) należy mieć przy sobie kartę (najlepiej też kilka kserokopii w różnych miejscach naszego bagażu), którą najczęściej dostaje się od ubezpieczyciela a na której jest numer kontaktowy.

Personel medyczny w takich przypadkach przeszuka (powinien) nasze rzeczy w poszukiwaniu informacji o nas bądź poczeka, aż się wybudzimy. Wszystko w zależności od naszego stanu zdrowia. Gdy znajdzie kartę powinien skontaktować się z naszą placówką, w celu otrzymania i udzielenia informacji o naszym stanie zdrowia, który z kolei skontaktuje się z naszymi bliskimi czyli zadzwoni pod numer który podawaliśmy jako kontaktowy.

Ciekawostka– Na moje pytanie u jednego z ubezpieczycieli: A co jeśli jestem w takim kraju, w którym nie będzie osób rozmawiających w językach bliżej europejskich czyt. angielski, niemiecki czy hiszpański a jedynie lokalne i rzadko spotykane chociażby w Afryce?

Dostałem odpowiedź: Ubezpieczyciel ma obowiązek sobie w takiej sytuacji poradzić. W trudnych przypadkach będą ściągać tłumacza. Mieliśmy przypadek, że „ściągaliśmy” poszkodowanego z Norwegii do Polski i nie było problemów.

Ach ta dzikość i niedostępność Norwegii.

EKUZ- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Karta z której mogą skorzystać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ. Bezrobotni, studenci, osoby zatrudnione na etacie itp. W zależności od miejsca w którym jesteś ubezpieczony, przysługuje Ci odpowiednia długość ważności karty, po której jest bezużyteczna. W przypadku skończenia się „ważności” konieczne jest przedłużenie. Jeśli aktualnie pozostajemy za granicą i wiemy, że karta skończy się w czasie pobytu, warto przygotować wcześniej upoważnienie, osoby trzeciej która za nas tę kartę odbierze. W przeciwnym wypadku jest to niemożliwe, no chyba, że postanowimy wrócić specjalnie, aby wyrobić kartę. Karta musi zostać Tobie dostarczona. W nagłych przypadkach może zostać przefaksowana do placówki medycznej w której się znajdujesz bądź należy wysłać xero drogą mailową.

EKUZ działa na terenie Unii  Europejskiej (pamiętaj, że nie wszystkie kraje Europy są w Unii). Dużym minusem jest jej ograniczony zasięg usług medycznych. Oznacza to, iż w każdym kraju obowiązuje inny zakres usług na które karta może pomóc uzyskać dofinansowanie. Tak więc np. w Niemczech możesz dzięki karcie mieć dofinansowane przewiezienie karetką pogotowia z miejsca wypadku do szpitala, a w Rumunii już nie. Rozbieżności są niestety znaczne, dlatego też jeszcze przed wyrabianiem warto zapoznać się z dokładnymi zasadami działania w poszczególnych krajach.

Jest to wygodne dla osób, które podróżują na raz po małej ilości państw, w przypadku dużej ilości może się to okazać spory problem. Karta obowiązuje tylko poza granicami kraju. W kraju jesteś ubezpieczony przez swoje standardowe ubezpieczenie zdrowotne, a karta nie daje żadnych dodatkowych profitów.  Nie pokrywa ona chociażby transportu chorego zza granicy do kraju. Ponadto może się okazać, iż musimy pokryć koszty leczenia z „własnej kieszeni”, o których zwrot możemy się później ubiegać.

Kartę najlepiej wyrobić osobiście, zajmuje to dosłownie 3 minuty, jedna kartka A4 z  podstawowymi danymi i karta jest wydawana od ręki. Pamiętajmy jednak, że w miesiącach wakacyjnych mogą być spore kolejki, dodatkowo jeśli mieszkasz nieopodal/ w dużym mieście zastanów się nad wyrobieniem przez Internet. Karta jest ważna od daty wyrobienia, nie ma możliwości wykonania jej od wybranej przez siebie daty. Dlatego też warto załatwić ją kilka dni przez naszym wyjazdem.

Sama karta jak i jej wyrobienie w przypadku stawienia się osobiście jest darmowe. W przypadku zamówienia internetowego- płatne za przesyłkę. Mimo największego mankamentu tzn. rozbieżności świadczeń medycznych warto kartę wyrobić, jednak nie należy polegać tylko i wyłącznie na niej. Do niej należy wykupić ubezpieczenie u prywatnej firmy.

Karta EURO 26

Jak sama nazwa „wskazuje”, karta przeznaczona jest dla osób od 5 do 30 roku życia (sic!). Kiedyś obowiązywała do 26 roku życia, lecz teraz obowiązuje to tylko w nazwie. Kartę mamy możliwość wyrobienia do 2 dni przez 30 rokiem życia, natomiast w przypadku student, który kończy studia wcześniej niż karta kończy swoją datę ważny jest jego status w momencie wyrobienia karty. W takim przypadku karta może być wykorzystana do 31 roku życia, a dla studenta nawet nie będąc już studentem. Istnieją dwie główne kategorie kart- dla studentów (STUDENT) i całej reszty (CLASSIC). Opcja CLASSIC oznacza, iż nie musisz być uczniem, studentem, osobą zarejestrowaną na etacie czy w urzędzie pracy, jedynym wymaganiem jest wcześniej wspomniany wiek. Możemy wykupić kartę bez ubezpieczenia (dla zniżek) bądź z ubezpieczeniem. Oczywiście nas interesuje to drugie. Wtedy mamy 4 opcje do wyboru:

POLSKA – Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 z ubezpieczeniem Polska to ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które nie planują wyjazdów zagranicznych. Gwarantuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na terenie Polski (20 000 zł) oraz OC (80 000 zł). Koszt Karty 50 zł.

POLSKA SPORT – Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 z ubezpieczeniem Polska Sport  to pakiet dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne lub w ramach klubów i sekcji, a nie planujących wyjazdów zagranicznych. Gwarantuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na terenie Polski (15 000 zł). Zawiera także OC (80 000 zł) oraz OC związane z uprawianiem sportu (10 000 zł). Koszt Karty 65 zł.

WORLD – Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 z ubezpieczeniem World przeznaczona jest dla obieżyświatów. Gwarantuje pokrycie kosztów leczenia (60 000 EUR) na terenie całego świata (z wyłączeniem USA i Kanady), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (5 000 EUR) oraz OC (20 000 EUR). Koszt Karty 73 zł.

SPORT – Europejska Karta Młodzieżowa (EURO26) z ubezpieczeniem Sport to opcja dla osób  uprawiających sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne lub w ramach klubów i sekcji  i wyjeżdżających za granicę. Zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia (60 000 EUR) na terenie całego świata (z wyłączeniem USA i Kanady), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (5 000 EUR) oraz OC (20 000 EUR). Dodatkowo posiada OC związane z uprawianiem sportu (5 000 EUR) oraz koszty ratownictwa (5 000 EUR). Koszt Karty 136 zł.

Źródło http://www.eyca.pl/pl/o_karcie/rodzaje_kart/europejska_karta_mlodziezowa_euro26/

Karta ważna jest przez rok, od daty o którą poprosimy i obowiązuje na całym świecie poza USA, Kanadą oraz oczywiście Polską . Istnieje możliwość dokupienia również dla USA i Kanady za 3,20/ 3,60zł za dobę ( w zależności od wysokości ubezpieczenia). Ubezpieczyciel AXA, gwarantuje szeroki zakres podpunktów na które jesteśmy ubezpieczeni. Bardzo dużym plusem jest cena, która jest o wiele niższa (nawet kilkaset złotych) niż u ubezpieczycieli „standardowych” oraz ważność na rok.

Gdy wejdziemy na znajdujące się na stronie porównanie pojawi się na górze złowieszczy napis:

„Ubezpieczenie zawarte w Karcie EURO26 nie uprawnia do korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach NFZ!”

Tak jak wcześniej wspomniałem, karta nie działa w Polsce więc nie mamy możliwość skorzystania dzięki niej z opieki NFZ, działanie rozpoczyna się poza granicą kraju.

Kolejnym niewątpliwym plusem jest ogromna- liczona w dziesiątkach tysięcy- ilość zniżek z których możemy skorzystać na terenie całego świata. Miejsca, możemy wyszukiwać pod tym adresem. Wchodzą w to restauracje, sklepy, kluby i wiele innych. Nie wiem, jak jest z tym w rzeczywistości, więc warto sprawdzić. Ponadto można zainteresować się kartami Credit Agricole Visa Euro26 oraz Millennium Visa Euro26, które związane są stricte z dostępem do gotówki i płatnościami kartą.Kartę można wyrobić przez Internet bądź osobiście w odpowiednich do tego punktach. Wydawana osobiście dostępna jest od ręki – potrzebne jest zdjęcie.Zgubienie karty nie oznacza zaprzestania działania ubezpieczenie. W takim przypadku najlepiej, aby ktoś wyrobił dla nas duplikat i nam go przesłał. Koszt 10zł, karta wysłana pod wskazany adres na terenie Polski.

Jak wygląda praktyka?

W praktyce większość operacji odbywa się bezgotówkowo, po przekazaniu informacji naszemu ubezpieczycielowi. Może się zdarzyć sytuacja, w której będziemy zmuszeni zapłacić z własnej kieszeni i starać się o zwrot. Jest tak w przypadku „małej szkody” czyli usługi medycznej do określonej wartość (dowiedziałem się, iż jest to 25euro- lecz warto to potwierdzić), wszystko powyżej jest z automatu rekompensowane. Niestety we wszystkich wersjach poza „sport” nie rekompensowane są skręcenie, zwichnięcia i zerwania więzadeł.

Karta Planeta Młodych

Karta bardzo podobna do Euro26, również obowiązująca 365 dni i oferująca zniżki w różnych punktach Polski (mniej niż w przypadku Euro26), jednak przeznaczona dla osób od 5 do 39 roku życia. Nie trzeba być studentem ani uczniem, aby móc wyrobić kartę-  nie wiem jak jest w przypadku nie bycia ubezpieczonym w ogóle. Wersja standardowa nie obejmuje USA oraz Kanady, jednak istnieje możliwość dokupienia dodatkowej oferty na te kraje. Do wybory mamy dziesięć opcji ubezpieczenia, włącznie z opcjami zawierającymi sporty ekstremalne.

Kartę można uzyskać internetowo bądź osobiście, sprawdzając wcześniej punkty sprzedaży. Do wyrobienia nie jest potrzebne zdjęcie Większość zasad działania jest identycznych w wcześniej opisaną kartą Euro26. Wiele potrzebnych i przejrzyście opisanych kwestii przeczytacie na oficjalnej stronie karty. Warto zapoznać się również z OWU.

Nie miałem osobistej styczności z tą kartą więc jeśli, ktoś jest w stanie to rozbudować, zapraszam do kontaktu w celu uzupełnienia o informacje praktyczne.

Karta ISIC

Karta przeznaczona dla osób uczących się i studiujących jako potwierdzenia na arenie międzynarodowej tego statusu. Karta wydawana jest o 12 roku życia na okres 16 miesięcy, bez górnej granicy wieku, jednak osoba starająca się o nią musi cały czas się uczyć w tzw. pełnym wymiarze godzin, który jest zdefiniowany jako minimum 15 godzin zajęć w miesiącu przez minimum 12 tygodni w roku.

Karta upoważnia do skorzystania tak samo jak w przypadku wcześniejszych kart z wielu zniżek m.in. muzea, kina czy dyskoteki. Nie obowiązuje na terenie Polski- istnieje możliwość dokupienia tej opcji. Ubezpieczycielem jest Compensa , a do wyboru mamy 7 rodzajów karty z czego 5 obejmuje ubezpieczenie. Karta w wielu krajach jest traktowana jako lokalna legitymacja studencka, dzięki czemu możemy otrzymać zniżki, które nie zostały przedstawione nam wcześniej.

Nie miałem osobistej styczności z tą kartą więc jeśli, ktoś jest w stanie to rozbudować, zapraszam do kontaktu w celu uzupełnienia o informacje praktyczne.

Jak widać kilka dróg alternatywnych dla dużych firm ubezpieczeniowych jest. Kusi przede wszystkim bardzo długi okres działania oraz cena. Być może znacie inne karty bądź firmy o których nie wspomniałem, a które warte są zainteresowania.