fbpx
Tim Teller
Opowiadam, dlaczego podróż to dopiero początek. Na blogu odnajdziesz porady na temat podróżowania, blogowania podróżniczego i profesjonalizacji podróży.
Zapisz się do newslettera

Tim Teller 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Mój blog postawiony jest na wordpress i polecam, abyś rozpoczął swoją przygodę z blogowaniem właśnie na nim. Wcześniej miałem doświadczenie z quick.cms oraz joomla, jednak różnica w działaniu, łatwości dodawania, zmieniania i ogólnego wrażenia wypadała zawsze na korzyść wordpressa. Umiejętność w obsłudze w większości przypadków sprowadza się do czytania ze zrozumieniem i klikaniu w odpowiednie okienka. Na początek kilka ważnych z perspektywy szablonów bloga kwestii. Jeśli się na tym znasz, pomiń i przeglądaj sobie spokojnie obrazki, klikając na odpowiedni, który Cię zainteresuje, aby przejść na stronę motywu.

Przede wszystkim nie istnieje szablon tylko pod bloga podróżniczego, tylko pod kulinarnego, ani żadnego innego. Nie ma szablonów tematycznych i tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób przerobisz wybrany przez siebie szablon. Czasem możesz trafić na szablon podróżniczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby z powodzeniem zrobić z niego stronę o kopaniu grządki. Zmiany nie są żadną ujmą i hańbą. Wszystkie wybrane to moja wizja tego, że ten szablon może dobrze wyglądać w tematyce podróżniczej. Jeśli Ci się spodoba do całkowicie innej tematyki, bierz śmiało. Tym bardziej nie sugeruj się nazwą.

Najważniejszą zasadą jaką się kierowałem to wygląd, następnie funkcjonalność i kilka kwestii technicznych jak responsywność czy wsparcie ze strony twórców. Każdy z motywów jest płatny i większość pochodzi z jednego banku szablonów, który znajdziesz tutaj. Wygląd na Twoim urządzeniu będzie zależał od kilku czynników, ale przede wszystkim od rozdzielczości i wielkości ekranu czy rodzaju urządzenia, dlatego też może się różnić od zaprezentowanego na zdjęciach.

Moje full hd w pełni pokazuje możliwości niektórych z nich, aczkolwiek starałem się sprawdzać, aby wyglądały one dobrze również na mniejszych rozdzielczościach. W każdym z nich istnieje możliwość zmiany praktycznie wszystkiego, od kolorów, po usunięcie niektórych okienek, opcji, wtyczek i całej reszty. Jeśli coś jest pokazane, nie zawsze musi znaleźć się na blogu. Ponadto już z poziomu podglądu masz możliwość zmiany czasem nawet sporej ilości opcji np. ilość okienek na stronie głównej czy nawet sam układ. Każde zdjęcie przenosi do podglądu szablonu zwanego live demo, więc pukaj śmiało.

To co zobaczysz, może wydać Ci się dziwne. W kilku przypadkach pojawią się długie obrazki, gdyż w ten sposób właśnie pokazuje się zazwyczaj motywy. Należy na to patrzeć tak, jakbyś scrollował stronę z takim motywem i wszystko co widzisz pod sobą, nie zawsze jest widoczne zaraz po wejściu na stronę. Możesz to zauważyć po powtarzającym się motywie po prawej stronie, zazwyczaj kwadracik, do powrotu na górę strony.

Koniec informatycznych smętów, pora działać.

PS. Niestety z niewiadomych mi przyczyn w pewnym momencie posypały się obrazki, dlatego zamiast nich pozostawiam sam link. Postaram się naprawić w wolnej chwili.

 Blogr

Ciekawy układ strony głównej, trochę gorszy wygląd pojedynczego wpisu, jednak myślę, że jest to do przerobienia.

Metro

Szablon z dużą możliwością zmiany wyglądu strony głównej czy części blogowej. Wystarczy kliknąć home, aby przejrzeć więcej opcji. Bardzo podobnym szablonem jest Ink (kliknij) oraz Wheats (kliknij).

Tipi

 Duży slider na początek, po czym część z wpisami. Nie są one mocno wyszczególnione, jednak sam wygląd wpisu jest ładny.

 Live

Prosty i schludny szablon, zawiera w sobie rozwiązania znane z facebooka.

6th continent

Specyficzny i wcześniej nie spotykany przeze mnie układ. Nie wiem czy osobiście bym się na niego skusił, jednak myślę, że może się podobać.

 Monstera

Choć może nie wyglądać, możliwościami podobny do mojego obecnego szablonu, co oznacza spore możliwości rozbudowy.

 Mira

Idealny dla osób robiących dobre zdjęcia.

 Blogger

Minimalistycznie na stronie głównej (posiada dwie możliwości wyglądu), ładny wygląd wpisu, reszta w standardzie.

 Kreate

Szablon nad którym osobiście się zastanawiałem z racji dużej możliwości rozbudowy oraz pokazania autora na głównej stronie. Jego demo zawiera kilka ciekawych wyglądów, warto się przyjrzeć.

 Zad

Obok powyższego Kreate jeden z ciekawszych szablonów z dużymi możliwościami. Posiada sporą gamę wyglądów strony głównej.

 Ink

Ponownie szablon o nazwie Ink, jednak całkowicie inny. Podobny do mojego poprzedniego wyglądu bloga tj. darmowego szablonu Tracks (kliknij).

 Canvas

Niezwykle rozbudowana strona główna (być może za aż bardzo?),  która poza częścią blogową pozwala już na stronie głównej wyszczególnić firmy z którymi współpracujemy.

Nanopress

Szablon dla osób z dużą ilością świeżej treści.Trochę zalatuje standardem, ale może się podobać. LINK

Share

Idealny dla osób z zacięciem fotograficznym. Możliwość wstawiania piosenek, tweetów, cytatów i filmików w zdjęcie główne posta, do tego schludnie wyglądająca część blogowa.

Voyager travel

Część blogowa od razu na stronie głównej, wygląd z tych standardowych, aczkolwiek ciekawa opcja dla lubiących blogową tradycje. LINK

Wordie

Jedno zdjęcie już na starcie, następnie kafelkowy wygląd postów. LINK

Journey

W tym wypadku, w ciekawy sposób wkomponowany gif na górze strony, a na dole miejsca na podłączenie do Instagrama. LINK

Travelogue

Dosyć oryginalnie wyglądający szablon z racji sporej ilości małych okienek ze zdjęciami, do tego ładnie wyglądająca część do czytania wpisów. LINK

 

Hiker

Górne menu, slider z dużymi zdjęciami od razu po wejściu na stronę oraz bardzo oryginalny układ postów. LINK

Okean

Gdy przescrolujesz w dół bądź wciśniesz w read more, wejdziesz w post. Menu rozwija się w prawym górnym rogu. Jeden z najprostszych, lecz jednocześnie najciekawszych szablonów, głównie ze względu na świetny wygląd postów i wyglądu zdjęć (na moim monitorze). LINK

Just Jane

Z racji, iż zdjęcie po lewej jest nieruchome, a nowe posty wraz ze zjeżdżaniem, zmieniają się po prawej stronie, szablon dobrze wygląda na dużych monitorach. LINK

Myth

Zdjęcia na pierwszym planie oraz bardzo ciekawie wyglądająca część z wpisem z możliwością umieszczania ogromnych zdjęć panoramicznych. LINK

Travel with us

Ponownie zdjęcia na stronie głównej, podłączenie do Instagrama na dole strony oraz możliwość wstawienia jako nowości np. cytatu. LINK

The Traveler

Ustawienie kafelkowe na stronie głównej z klasycznym wyglądem wpisów i panelem bocznym. LINK

Wp voyager

Ciekawe połączenie dużych zdjęć w dalszej części głównej strony z mapą miejsc, które odwiedziliśmy na początku. LINK

Writing

Minimalistyczny blog nastawiony na opisy i klasyczne rozmieszczenie zdjęć/ ikon social mediów. LINK

Ness

Kolejny minimalizm, tym razem całkowicie bez tekstu, jednak ze świetnie wyglądającym wnętrzem (jak na minimalizm). LINK

Old Oak

Jasny, ciekawy, jednak nazbyt drogi oraz wart kilku przeróbek.

Infra Travel Blog

Prosty, a jednocześnie bardzo przejrzysty motyw.

Pamiętaj, że każdy z powyższych szablonów jest płatny i możesz go zakupić bezpośrednio ze strony, na którą przekierowuje każde ze zdjęć. Jeśli znasz jakiś ciekawy szablon, dorzuć w komentarzu, warto rozbudować listę.