fbpx
Tim Teller
Opowiadam, dlaczego podróż to dopiero początek. Na blogu odnajdziesz porady na temat podróżowania, blogowania podróżniczego i profesjonalizacji podróży.
Zapisz się do newslettera

Tim Teller 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Znasz Tomasza Michniewicza, Martynę Wojciechowską czy Wojciecha Cejrowskiego? Jeśli jesteś z młodego pokolenia dorzucisz do tego Przemka Skokowskiego, Karola Lewandowskiego, Andrzeja Budnika i kilku innych, znanych z jednego wyjazdów tułaczy. Wcale się temu nie dziwię, w końcu są to obecnie najbardziej rozpoznawalne podróżnicze nazwiska. Ale jak było kiedyś?

Nic tak wiele nam nie zabiera jak płynący czas. Zapominamy o osobach, dzięki którym nie poznalibyśmy świata takiego jakiego dziś znamy. Oto dziewiątka, właściwie dziesiątka podróżników, którzy na stałe zapisali się na kartach historii. Wielu z nich odeszło już z tego świata, jednak kilkoro do dziś poszerza swoje horyzonty. Kolejność przypadkowa.

Wojciech Dąbrowski

Pierwsza osoba i zaczynamy z wysokiego c. W Polsce istnieje dwóch znanych panów nazywających się w ten sposób. Jeden z nich gra w serialach na Polsacie, drugi podróżuje po  krajach, o których nie wiesz nawet, że istnieją. Dlaczego warto znać podróżnika Wojciecha Dąbrowskiego? 12 niezależnych podróży dookoła świata, prawie 240 odwiedzonych krajów i terytoriów zależnych (tak, odwiedził wszystkie możliwe) . Ponadto Pan Wojciech stworzył listę marzeń zanim to było modne, pokazując wszystkim co znaczy prawdziwa konsekwencja w działaniu. Dla mnie, wyznacznik jakości.

Władysław Grodecki

Podróżnik długoterminowy, kojarzony ze swoją charakterystyczną długą brodą. Ze względu na wpływ w promowaniu kultury polskiej za granicą nazywany wędrownym ambasadorem. Podczas ponad stu wypraw zagranicznych odwiedził wszystkie kontynenty, niejednokrotnie podczas wielomiesięcznych, a nawet kilkuletnich podróży. Odbył kilkukrotnie wyprawę dookoła świata.

Jacek Pałkiewicz

Człowiek instytucja, survivalowiec, który dość często kłóci się z Polską, urodzony w Niemczech, mieszkający we Włoszech. Odkrywca źródła Amazonki, uczestnik wypraw m.in.: na jakach w Mongolii, słoniach w dżungli wietnamskiej, reniferach na Syberię czy przepłynięcia rzeki Jangcy na sampanie. Kontrowersyjny, twardy i charyzmatyczny. Dokonuje rzeczy, które nie mieszczą się w żadnych kategoriach. Szkoli, pisze, wyznacza granice innym podróżnikom. Od kilku lat osoba mniej medialna, co nie znaczy, że nieaktywna.

Henryk Jaskuła

Choć 35 lat temu dokonał historycznego dla Polski wyczynu, dziś szerszemu gronu pozostaje anonimowy. Jako pierwszy Polak i trzecia osoba na świecie opłynął Ziemię dookoła, płynąc 344 dni bez zawijania do portu. Dalsze, ambitne plany pana Henryka, czyli drugi rejs dookoła świata, tym razem w przeciwną stronę uniemożliwiło zatopienie jego ukochanego jachtu.  Załamany podróżnik już nigdy nie wrócił przez to do żeglowania.

Ferdynand Ossendowski

Najwcześniej urodzony – w 1876 roku – podróżnik w zestawieniu. Jego książka Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów po dziś dzień spotyka się z uznaniem młodego pokolenia. Niepokorny dziennikarz, płodny pisarz i podróżnik, którego przygodami można obdzielić kilka osób. Jego książki sprzedały się w ponad 80 milionach egzemplarzy. Dzięki znajomości siedmiu języków bardzo łatwo odnajdywał się w kolejnych, trudno dostępnych w tamtych czasach krajach, biorąc udział w historycznych wydarzeniach.

Elżbieta Dzikowska

i Tony Halik. Tony Halik i Elżbieta Dzikowska. Duet, który swoimi programami podróżniczymi przybliżał świat tysiącom Polaków. Fotoreporterka Kontynentów, sinolog i historyk sztuki, wreszcie podróżniczka, która odwiedziła w ciągu kilkudziesięciu lat wszystkie kontynenty. Wraz z mężem stworzyli niezwykle barwny i charakterystyczny duet, który do tej pory nie znalazł swojego następcy. Po latach, w 2015 roku pani Elżbieta wróciła w nowej odsłonie kultowego programu „Pieprz i Wanilia”.

Arkady Fiedler

Odbył 30 wypraw i podróży. Autor książek podróżniczych, wojennych oraz młodzieżowych. Łącznie wydał 32 książki, przetłumaczone na 23 języki, sprzedane w ponad 10-milionach egzemplarzy. Druga wojna  światowa zastała Arkadego w Tahiti, jednak ten wybrał Francję, aby uczestniczyć we froncie.

Czesław Centkiewicz

W ciągu 30 lat odbył ponad 80 podróży, w tym 63 ze swoją żoną Aliną, wprowadzając jako pierwszy na polski rynek tematykę literatury polarnej. Fascynował się Arktyką i Antarktydą. Dowodził pierwszą polską wyprawą polarną na wyspę Niedźwiedzią u wybrzeży Spitsbergenu.

Jerzy Kukuczka

Himalaista, którego wyczyny budzą respekt po dzień dzisiejszy. Drugi człowiek, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum, wytyczając w większości nowe drogi bądź zdobywając je w ekstremalnych, zimowych warunkach. Tragicznie zginął wspinając się na kolejny szczyt, pozostawił jednak po sobie szlaki, którymi wchodzą nowe pokolenia wspinaczy.

10 wspaniałych

Wyżej wymienieni być może nie są najlepsi, nie odwiedzili najwięcej, nie przeżyli najbardziej ekstremalnych przygód jakie można znaleźć w historii. Być może żaden z nich Twoim zdaniem nie zasługuje na miano w tym zestawieniu. Mimo to moim zdaniem każdy z nich swoim działaniem wpłynął na podróżniczą historię Polski, a nawet świata, robiąc coś pionierskiego często w czasach, kiedy dla większości wyjazd do sąsiedniego kraju był przygodą życia. Na ich podróżach i wiedzy wychowały się kolejne pokolenia. Pozostaje pytanie, kto za 30 lat zajmie ich miejsce? O kim będzie można mówić, że swoimi podróżami wyprzedał swoją epokę i przekraczał granicę?