fbpx
Tim Teller
Opowiadam, dlaczego podróż to dopiero początek. Na blogu odnajdziesz porady na temat podróżowania, blogowania podróżniczego i profesjonalizacji podróży.
Zapisz się do newslettera

Tim Teller 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Czytałeś kiedyś, że żeby zaoszczędzić, należy podróżować po dużych miastach komunikacją miejską oraz zabierać zapas jedzenia z Polski? A może błyskotliwie dowiedziałeś się, że najlepiej podróżować poza sezonem, bo jest taniej? Na pewno czytałeś, jak każdy.

Zapewne tak jak mnie, te informacje nie przydały się do niczego. Puste zdania, bez żadnych ciekawych rozwiązań na ułatwienie podróży. Pora więc, abym przedstawił kilkadziesiąt wartych poznania pomysłów, które realnie pomogą Ci w podróży. Spis jest zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych.

W kilku miejscach podlinkuję, zarówno do wpisów z mojego bloga, jak i źródeł zewnętrznych, abyś lepiej zrozumiał temat. Klikaj śmiało, nie rozsyłam albańskich wirusów.

Z mojego bloga…

1.Poznaj 25 stron internetowych ułatwiających podróż.

2. Dowiedź się gdzie za darmo zjesz, przenocujesz i umyjesz się w podróży.

3. Zastanów się, czy Twoja podróż może Ci się przydać w przyszłej pracy czytając mój wywiad z headhunterem (rekruterem).

4. Rozważ zmianę namiotu na jego dobrą alternatywę.

Pakowanie plecaka

5. Ubrania pakuj do worków kompresyjnych (identycznych jak na śpiwór), dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce. Idealne do worków są polary, skarpetki, majtki, czyli rzeczy miękkie, które poddadzą się ściskaniu. Ważne! Pakując, zwróć uwagę na boczne ścianki wnętrza, często niedoświadczone osoby pakują piętrowo, zapominając o pakowaniu wszerz.

6. Przeznacz jedną torebkę strunową na tzn. macgiverkę czyli miejsce z rzeczami, które przydadzą Ci się w nagłej potrzebie. Do takich rzeczy możesz spakować: nitkę i igłę, sznurek, taśmę naprawczą, kawałek drutu, agrafki, gumki recepturki, smycz, klamrę zaciskową, odblaski, koc ratunkowy (choć ten powinien znajdować się w apteczce), zapalniczkę, a nawet jeśli widzisz taką potrzebę, paterdę hukową na zwierzęta

7. Zrób listę zabieranych rzeczy. Poza łatwym sprawdzeniem czego masz za dużo, po swoim powrocie dowiesz się, co zgubiłeś.

8. Weź przynajmniej jedną koszulę/ ubranie na odświętne dni, w których możesz pójść na obiad do restauracji, czy pokazać się w lepszym towarzystwie. Nigdy nie wiesz w jakiej sytuacji, przyjdzie Ci się znaleźć.

9. Wśród rzeczy, które mogą Ci się przydać, a o których możesz nie wiedzieć/ zapomnieć: powerbank (przenośne zasilanie), zatyczki do uszu (stopery), ładowarka solarna, opakowanie na okulary i telefon, zapas strunówek (torebka z zapięciem), spork (łyżkowidelec).

10. Zabierz coś na nudne chwile np. książkę, krzyżówki, karty. Zdziwisz się, jak szybko mogą się przydać.

11. Jeśli już na starcie wiesz, że nie zawsze możesz mieć dostęp do sklepu, zabierz 2-3 małe przetwory, które długo się nie psują i dają dużo energii np. batony energetyczne czy posiłek liofilizowany, które zachowasz na czarną godzinę.

Nocleg

12. Śpiąc bez namiotu w niebezpiecznym miejscu, warto przypiąć plecak karabińczykami do szlufek w spodniach, bądź położyć go pod głową z jednej strony opierając np. o drzewo czy murek.

13. Śpiąc na plaży (która jest jednym z najpewniejszych miejsc ataku złodzieja) jednym ze sposobów schowania plecaka to wykopać dołek pod karimatą, wsadzić tam plecak, a następnie przykryć to karimatą i spać na całości.

14. Zamiast karimaty w razie potrzeby możesz wykorzystać: kartony, na których piszesz nazwy miejscowości, ubrania położone na płasko, siano oraz folię malarską, a nawet styropian.

15. Ze statywu do aparatu, bądź selfie sticka oraz poncha bez problemu zrobisz prowizoryczny namiot.

16. Śpiąc więcej niż jedną noc w hostelu możesz dostać dużo większe zniżki, niż przy targowaniu się o cenę jednego noclegu.

17. Jeśli obawiasz się, że ktoś obudzi Cię w nocy otwierając namiot, ustaw go wejściem jak najbliżej muru, siatki lub drzewa, aby wejście do niego stanowiło problem.

Nawigacja

18. Mapy poszczególnych regionów, a nawet całych krajów możesz za darmo otrzymać w informacji turystycznej, hotelu/ hostelu (nawet gdy nie jesteś gościem) a nawet budynku urzędu miasta, nierzadko w różnego rodzaju zabytkach.

19. Ściągnij mapy offline, wśród polecanych oczywiście google maps, maps.me, sygic, ponadto zrób aparatem zdjęcie papierowej mapy w kilku przybliżeniach (jeśli takową posiadasz).

Biwakowanie

20. Użyj gazu pieprzowego bądź dezodorantu jako rozpałki do ogniska. Wystarczy wcześniej przygotowane materiały spryskać gazem, a następnie podpalić (uwaga! niebezpieczne). Jeśli nie posiadasz bądź nie umiesz rozpalać przy pomocy ściółki, spróbuj podpalić chipsy bądź inną tłustą przekąskę.

21. Jeśli zepsuje Ci się kuchenka, zawsze możesz zrobić ją z jakiejkolwiek puszki.

22. Plecak w dużych miastach możesz zostawić w szafkach: na lotniskach, dworcach oraz sklepach, ponadto warto spróbować w informacji turystycznej, na posterunkach policji, a nawet w hotelach/ hostelach (mimo iż nie zamierzasz tam spać).

23. Zaoszczędź miejsce oraz wagę kupując: skondensowaną pastę do zębów, turystyczne opakowanie żelu pod prysznic oraz szamponu. Ponadto weź pół kostki mydła i utnij w połowie szczoteczkę do zębów.

24. Śpiąc w hostelu zapytaj się innych mieszkających czy warto brać opcję ze śniadaniem. Często za kilka euro więcej dostajemy marne śniadanie z byle czego.

Bezpieczeństwo

Twoje

25. Wydrukuj kartkę z numerami ICE i schowaj ją wraz z dokumentami, ponadto przed trzema najważniejszymi numerami w telefonie wpisz skrót ICE . Skrót ten oznacza w razie wypadku. Przydatne gdy podróżujesz samotnie, aby odpowiednie służby wiedziały z kim się kontaktować. Pamiętaj, aby numery zaczynały się od +48.

26. Jeśli podróżujesz sam/ sama i obawiasz się spać w hostelach, możesz wypróbować przenośny alarm bądź przenośne zabezpieczenie drzwi (bezproblemowo do znalezienia w sieci).

27. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej bądź w kraje, gdzie będzie trudno o zasięg, zastanów się nad kupnem lokalizatora spot, a nawet radiopławę osobistą.

28. W przypadku kradzieży wszystkich naszych rzeczy (dokumentów i kart bankomatowych), ktoś z Polski może przesłać Ci pieniądze za pomocą tzw. Międzynarodowego Przelewu Pieniędzy Online

29. Gdy w którymś kraju brakuje polskiego konsulatu, bez problemu możesz się udać do jakiegokolwiek innego konsulatu z kraju Unii Europejskiej.

30. Warto mieć na wierzchu np. w kieszonce pasa biodrowego, kilka złotych (wpisz jakąkolwiek walutę) na różne okazje. Przyda się podczas napadu, wciskasz kilka złotych i mówisz, że więcej nie masz oraz na łapówki na granicach, przy załatwianiu dokumentów, czy przy kontrolach. Przyda się również w Europie, może nawet szybciej niż myślisz. Warto wiedzieć, jakie „drobne” są chodliwe w danym regionie – niektóre kraje preferują inną walutę niż swoją, a niektóre rzeczy materialne.

31. W przypadku noclegu bez namiotu w miejscu gdzie jesteś łupem dla złodziei np. plaża czy dworzec, masz dwie opcje noclegu. Pierwsza to spanie w tak odległym i ukrytym miejscu, gdzie masz pewność, że nikt Cię nie znajdzie. Pamiętaj, że jeśli ktoś Cię odnajdzie, jesteś zdany tylko na siebie. Drugią opcją jest natomiast spanie z osobami podobnymi do Ciebie np. innymi autostopowiczami na plaży. Nigdy nie śpij sam w miejscu odsłoniętym, tam gdzie jesteś chodzącym bankomatem.

Twoich rzeczy

32. Zanim wyrzucisz zepsutą kartę pamięci bądź dysk z danymi, spróbuj odzyskać dane przy pomocy specjalnych programów. Nawet jeśli karta została sformatowana i pokazuje błędy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że odzyskasz z niej dane. Poradniki jak to zrobić znajdziesz bez problemu w sieci.

33. Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak warto wykorzystać również w zatłoczonych miejscach, jako dodatkową ochronę przed osobami chcącymi rozpiąć suwak bądź zabrać coś z zewnątrz. Natomiast jeśli jesteś bogaty to pomyśl o kupieniu specjalnej siatki.

34. Zrób xero wszystkich dokumentów i trzymaj je w oddzielnym miejscu, a skany wyślij sobie na maila. Jeśli podróżujesz z kimś, xero przekażcie sobie nawzajem.

35. Pieniądze warto przechowywać w kilku miejscach, najlepiej takich, aby potencjalny złodziej nie domyślił się, że tam są. Wśród nich warto wyróżnić: pasek do spodni z wszywaną kieszonką wewnątrz, skarpetki/ majtki w plecaku, opakowanie po pomadce, dla kobiet pod gąbeczką w staniku.

36. Jeśli masz ochotę iść na plaży do wody, wystarczy niepostrzeżenie zakopać najcenniejsze rzeczy schowane w tzn. dilerce, dodatkowo przykrywając to plecakiem.

37. Warto posiadać dwa telefony, jeden właściwy i jeden byle jaki w razie napaści oraz problemów z pierwszym oraz dwa portfele.

38. Przeglądając Internet na obcym urządzeniu np. komputerze włącz prywatne przeglądanie, aby wszystko co przeglądasz nie zostało zarejestrowane w historii przeglądarki. Tak samo warto zrobić podczas wyszukiwania lotów (w domu), aby strona za pomocą ciasteczek nie pamiętała Twoich wyborów i nie proponowała non stop tego samego.

39. Jeśli pozostawiasz swoje rzeczy w dziwnym miejscu bądź parkujesz samochód, warto zaznaczyć to miejsce na google maps, a następnie zrobić zdjęcie tego zaznaczenia.

40. Mając aparat fotograficzny, warto posiadać kilka kart pamięci i zmieniać je co kilka dni. Nie tylko ze względu na miejsce, ale przede wszystkim, chroniąc swoje zdjęcia w przypadku zgubienia/ kradzieży/ zalania aparatu.

41. Przy dużych ilościach pieniędzy na koncie, warto posiadać dwa konta bankowe. Jedno główne, do którego nie posiadacie fizycznie żadnej karty oraz konto codzienne do którego kartę posiadacie. Na pierwszym znajdują się wszystkie Wasze oszczędności, które co jakiś czas przelewacie na konto codzienne. W razie kradzieży karty (pinu) złodziej nie wybierze Wam całej gotówki, a tylko jej codzienną część.

Ogólne

42. Podczas wietrznych dni łapiąc stopa, karton z nazwą miejscowości (jeśli nie jest odpowiedni sztywny) bez problemu można usztywnić statywem bądź kijem do fotek z ręki – przyklejajac go na plecak kartonu taśmą klejącą.

43. W przypadku krajów, w których nie możesz się porozumieć w żaden sposób bądź mieszkańcy nie rozumieją czym jest autostop, warto przygotować kartkę z krótkim opisem kim i skąd jesteś, dokąd podróżujesz i w jaki sposób.

44. Zabierz pamiątkowe gadżety z Polski np. pocztówki, znaczki, broszurki o Twoim mieście, naklejki, którymi podziękujesz osobom pomagającym Ci na trasie.

45. Na dłuższe autostopowe wyjazdy bierz zawsze buty, w których chodziłeś już wcześniej i są rozchodzone. Wbrew pozorom zdarzają się dni, podczas których będziesz musiał przejść wiele kilometrów pieszo.

46. Zastanów się nad kupnem pancernego telefonu np. samsung solid, a nawet pancernego smartphona np CAT B15.

47. Jeśli jesteś studentem, warto zastanowić się nad kartą ISIC, która poza ubezpieczeniem jest potwierdzeniem statusu studenta na całym świecie, daje zniżki w wielu miejscach np. pizzeriach czy hostelach.

48. W przypadku, gdy do wyjazdy zostało mało czasu, a nadal brakuje Ci gotówki, rozważ kilka moich pomysłów, na zebranie funduszy na miesiąc przed wyjazdem

49. Jeśli dużo podróżujesz samolotami, przemyśl założenie karty Miles& More, dzięki której przy bardzo dużej ilości punktów przyznawanych za poszczególne loty, noclegi w hotelach czy wypożyczanie auta, możesz odebrać nawet darmowy lot dookoła świata.

50. Wydrukuj kartkę z kilkoma zachowaniami podczas wypadków np. jak i kiedy położyć kogoś w pozycji bezpiecznej i schowaj do apteczki. O użyteczności apteczki, chyba pisać nie muszę?

51. Jeśli masz możliwość załatwienia pewnych dokumentów np. ubezpieczenia przez Internet i osobiście, zrób to przez Internet. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo błędu i niedopatrzenia. Przykład: Po ponad miesiacu od osobistego wystawienia ubezpieczenia okazało się, że jest ono nieważne, gdyż brakowało jednego podpisu, a ja byłem w azjatyckim zadupiu. Nie chciałbyś być na moim miejscu.

52. Będąc za granicą rozważ zakup karty SIM operatora danego kraju podczas dłuższego pobytu – unikamy wysokich kosztów zarówno kontaktu z miejscowymi, jak i wiadomości do rodziny. Warto tez czasem zastanowić się nad pakietem z Internetem (do sprawdzania adresów/couchsurfingu/zakupu biletów/odprawy).

53. W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni zapłacić za toaletę publiczną pytajmy (nawet jeśli są zamknięte) lub wybierajmy toalety dla niepełnosprawnych. Nie zawsze panie zgadzają się na ich otwarcie, jednak zawsze warto zapytać warto. Jest w nich więcej miejsca oraz nie są tak często zajmowane jak zwykłe.

54. Ten punkt, należy do Ciebie ;)

W powyższym spisie celowo nie pojawiło się szerzej opisane tanie latanie oraz aplikacje dla podróżujących, gdyż są to tematy na tyle obszerne, iż warto zrobić o nich osobne wpisy. Śmiało dziel się swoimi patentami, które bez problemu dopiszę do listy. Będą wdzięczny za podzielenie się tym wpisem z innymi.